Należy wiedzieć, że są one projektowane z myślą o konkretnym miejscu i wykonywane na wymiar. Można je potraktować dwojako: jako jedne z wielu płaszczyzn czy brył architektury wnętrza lub jako elementy wstawione, ale rzecz jasna korespondujące z architekturą. W pierwszym przypadku meble wtopią się w tło, natomiast w drugim wysuną się na pierwszy plan niczym rzeźby.
O meblach architektonicznych i zabudowach
Najmniej skomplikowanym rozwiązaniem jest szafa wnękowa. Bardziej rozbudowane meble pełnią kilka funkcji. Nierzadko dzielą przestrzeń i są dostępne z kilku stron – przykłady takich mebli i wystroju wnętrz takimi meblami znajdziemy na https://projektowa.pl/. Czasami przypominają chińskie szkatułki kryjące mnóstwo niespodzianek, gotowe dostosować się do najróżniejszych potrzeb. I niestety nie są tanie.
Meble architektoniczne można budować z meblowej płyty laminowanej, z płyt OSB, HDF, sklejki, można je lakierować, fornirować. Rodzaj wykończenia ma też wpływ na cenę. Koszt można nieznacznie obniżyć, konstruując szkielet mebla ze stalowych profili i płyt gipsowo-kartonowych. Będzie jeszcze taniej, jeśli kreatywnie zaadaptujemy elementy gotowego systemu mebli. Wyobraźmy sobie na przykład ścianę niepełnej wysokości. Od strony kuchni zabudowujemy ją szafkami wysokimi, tak zwanymi słupkami, a od strony holu – szafami z identycznymi frontami. Widoczny bok/boki takiej zabudowy wykańczamy panelami z tego samego systemu co fronty. Całość przypomina wstawiony do wnętrza kompaktowy sześcian. Inny pomysł to wolno stojące łóżko na platformie z szafek kuchennych dostępnych z każdej strony. Przykład naprawdę można mnożyć.
W zabudowie meblowej sprawdzi się pralnia z pralką, suszarką bębnową, miejscem do przechowywania. Możemy ją rozwiązać na wiele sposobów w zależności od ilości miejsca. Tak samo zorganizujemy miejsce na mop, wiadro, odkurzacz a także spiżarnię. Wielofunkcyjnym meblem może być też na przykład zabudowa przestrzeni pod schodami.